niedziela, 23 marca 2014

Ciasto marchewkowe z grysikiem

Podoba mi się słowo grysik, ładnie chrzęści w buzi. Ostatni zwracam, ni stad ni zowąd, uwage na brzmienie słów i niektóre podobają mi sie bardziej np. zmierzch...
Ale chciałam o grysiku czyli kaszy mannej. To moje 1wsze ciasto z kaszka i wyszło naprawdę dobre. Skórka z pomarańczy nadała wspaniałego aromatu, marchew jest niezbyt wyczuwalna ale w ogóle to nie przeszkadza. Kasza manna jakoś znalazła sie w moje szufladzie i dosyć długo przeleżała bo nie miałam na nią pomysłu.

Składniki:

- 100 g migdałów
- 2 pomarancze
- 2 jaja
- 250 cukru
- 150 g masła
- 125 g ricotty - polowa opakowania
- 300 g marchwi
- 250 g kaszy mannej
-pol opakowania proszku do pieczenia, tu to ok 16 g

Piekarnik rozgrzać do 180. Migdały uprażyć na suchej patelni ok 4 min., ostudzić i zmielić w kuchennym robocie. Zetrzeć skórkę z pomarańczy. Połączyć razem z jajami, cukrem, masłem i serkiem ricotta i miksować 5 minut. Kaszkę połączyć z migdałami, proszkiem do pieczenia, i szczypta soli. Połączyć masę jajeczna z suchymi składnikami. Dodać na koniec starta na dużej tarce marchew.
Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać masę. Piec ok 60 minut. Po 40 można już sprawdzać patyczkiem, czy suchy. Po upieczeniu wyjac i zostawic na 15 minut jeszcze w foremce, potem wyciągnąć i ostudzić.
Można podawać z druga polowa ricotty, która mieszamy z sokiem pomarańczowym i cukrem pudrem.










Dhal i szpinak po indyjsku

Dhal jest sosem soczewicowym, taka gęsta zupa. W Indiach jedliśmy go często ( bo i często jest podawany :) i w zależności od danych przypraw smakuje rożnie. Ten który tu prezentuje jest delikatny. Super sie kombinował ze szpinakiem, który strasznie mi smakował. Dhal zrobiłam gęściejszy niż w przepisie, dałam mniej wody. Podałam wszystko oddzielnie bo chciałam zjeść w ''indian style'' Dhal nie wygląda może ładnie ale smakuje. I o to chodzi.




DHAL

- 250g czerwonej soczewicy
-1 łyżeczka kurkumy
- 3/4 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka kminku mielonego
- 1 cebula, przekrojona i  pokrojona w plasterki

Soczewice opłukać i zagotować z 800 ml wody, ściągnąć szumowiny. Dodać kurkumę i sól. Gotować ok 15 min. na małym ogniu. wyjdzie z tego gęsta pure-zupa. Na patelni rozgrzać 2 lyzki oleju, dodać kminek, chwile smażyć i wrzucić cebule, smażyć razem 5-10 min. Cebula ma być dobrze zarumieniona. Wrzucić cebule do soczewicy, nie wmieszane zostawić pod przykrywka 5 minut. Następnie wymieszać. Doprawić sola i pieprzem. Podawać posypane, świeżą kolendra, pietruszka lub miętą.

SZPINAK

- 1/2 kg świeżego szpinaku
- 2 cebule pokrojone w plasterki
- 2 zabki czosnku takze w plasterki
- żółta papryka, posiekana w drobne kawałki
- 1 łyżeczka imbiru w proszku
- 1/2 łyżeczki chilli
- 1/2  łyżeczki kolendry, można utłuc w moździerzu 
- 1 łyżeczka kurkumy
- 4 lyzki oleju
- 3/4 szklanki śmietany

Szpinak umyć i posiekać. Na rozgrzanym oleju podsmażyć cebule z papryka i czosnkiem. Dodawać po kolei przyprawy i stopniowo szpinak. Przykryć i dusić na małym ogniu 10-15 minut. Na końcu dodać śmietanę, wymieszać i podawać gorące.