niedziela, 12 stycznia 2014

Curry z kalafiora i ciecierzycy

Dawno nie było curry. Ale nowa książka  podaje parę ciekawych pomysłów.
Można użyć gotowej mieszanki curry albo zrobić jak podaje autor. Ja np. jeszcze nigdy nie dodawałam anyżu do curry, muszę aż sprawdzić czy w mieszance się znajduje. Obiad jest na jutro wiec smaki moga przez noc jeszcze się wyostrzyć.

Składniki:

- 1kalafior, podzielony na różyczki
- 1 łyżki oleju 
- 3 pokrojone cebule
- 4 pokrojone ząbki czosnku
-1 łyżeczka startego imbiru
- 2 łyżeczki mielonej kolendry
- 2  łyżeczki mielonego kminku
- płatki chilli, jak kto lubi, ja dałam świeżą papryczkę i potem jeszcze pieprz cayenne
- 2 gwiazdki anyżowe
- 400 g pomidorów z puszki, pokrojonych i bez skórki.
- 400 g ciecierzycy
-2 łyżeczki garam masala
- do posypania kolendra

Kalafior wcześniej gotujemy na pol twardo.W garnku o grubym dnie, rozgrzewamy olej, smażymy cebule, czosnek i imbir ok 10 min. często mieszając. Dodajemy przyprawy: kolendra, kminek, anyż, chilli oraz sól i pieprz, smażymy jeszcze ok. 5 min.
Wrzucamy pomidory, kalafior i ciecierzyce. Wszystko dobrze wymieszać, dodać wody 100-200 ml. Zależy jak rzadkie chcecie mieć.
Doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze ok 5 min.
Dodać garam masala i polowe kolendry. Przemieszać i ewentualnie doprawić solą i pieprzem.
Podawać posypane kolendra, z ryżem, chlebem lub indyjskim chlebem naan













Zupa fenkułowo-selerowa czyli spotkała sie rodzina

Fenkuł to inaczej koper włoski. Z rodziny selerowatych. Nie było wiec zaskoczeniem ze smakowały razem dobrze. Zupa fenkułowo - selerowa jeszcze ma jeden składnik który ewentualnie można pominąć, skórka pomarańczowa. Można ale fajnie to nawet grało. Fakt, ze dla mnie, dopiero po paru łyżkach, a dla Polówka zupa była za bardzo pomarańczowa. Następnym razem zatem bez, żeby poczuć różnicę.

Składniki:

- 30 g masła
- 1 łyżka oliwy lub innego oleju
- 4 szalotki lub jedna średnia cebula. pokrojona w plasterki
- 3 duże fenkuły, pokrojone w plasterki, zielona nać zachować
- 1/4 selera, pokrojona w kostkę
- otarta skórka z pomarańczy
- 1/2 litra bulionu
- parę łyżek śmietany

W dużym garnku rozgrzać masło i oliwę. Podsmażyć chwile cebule, dodać selera i fenkuł, smażyć pod pokrywka ok 10 min. Dodać skórkę pomarańczowa i bulion. Gotować do miękkości, ok 15min.. Po ugotowaniu zmiksować całość na krem. Podawać z łyżką śmietany i posiekana nacią. Popieprzyć świeżo zmielonym pieprzem.

Zupa- początek :)


niedziela, 5 stycznia 2014

Pieczona brukselka z pekanami

Ha, i znowu brukselka. Ale nie dajcie zwieźć pozorom, poprzedni wpis może i świeży ale brukselka była miesiąc temu. W miedzy czasie jadłam w 1wszy dzień świąt brukselkę in English style :)
A teraz 2 tygodnie później wypróbowałam nowy sposób. W końcu brukselka to warzywo zimowe wiec mruga do mnie zewsząd...
Tym razem brukselka jest pieczona, razem z małymi ziemniaczkami i orzechami pekan. Jeszcze powinien być boczus (spek) ale tego oczywiście nie ma.

Skladniki:

- 500 g małych ziemniaczków
- 500g.malej brukselki
- 2 zabki czosnku, drobno pokrojone
- 100 g słonych orzechów pekan
- 250g serka ricotta
- 15g. świeżego tymianku

I tak: ziemniaczki kroimy na ćwiartki, brukselkę na polówki. Mieszamy w misce razem z czosnkiem, orzechami i tymiankiem  ( tymianek to same listki ). Wykładamy an blachę pokryta papierem do pieczenia. Solimy, pieprzymy i dajemy na to serek ricotta. Pieczemy w 200 stopniach 25 minut. ALE u mnie po 25 wszystko było twarde wiec chyba piekłam z 50. Trzeba zatem sprawdzać.
Do tego jakaś sałatka.Ale jaka, bo ja nie wiem co by pasowało. Propozycje?



 Przed pieczeniem



I po

Brukselka z tahu

Przepis zaległy ale tak pyszny ze niedługo znowu zrobię. Tahu do odmiana sera tofu, już jest marynowane i ma trochę inny smak.

Skladniki:

- 2 łyżki sosu chilli -slodki
- 1 i 1/2 sosu sojowego
- 3 lyzki oleju, najlepiej sezamowego- ja nie mialam
- 1 łyżka octu ryżowego - ja dałam inny
- 150g tahu
- 500 g brukselki
- olej
- 1/2 papryczki chilli
- 120 g grzybów shiitake - dałam ale równie dobrze mogłyby by być pieczarki
- 100 g zielonej cebulki
- kolendra - u mnie never
- ziarenka prażonego sezamu, łyżka

Sos sojowy + chilli + ocet i 2 łyżki oleju sezamowego, mieszamy. Tahu kroimy na kawałki, okrągłe na 1cm.plasterki  i te na 4-ry części. Mieszamy z marynata.
Brukselkę czyścimy i kroimy każdą główkę w 3 plasterki. Rozgrzewamy olej. Polowe brukselki, posolona, smażymy 2 min na dużym ogniu, równie dobrze w woku.Próbujemy czy jest juz dobra, przerzucamy do miski i smażymy druga polowe. Postępujemy tak samo. Następnie smażymy pokrojona cebulkę i grzyby, także 1-2 minuty.
Dodajemy do brukselki. Ja postąpiłam inaczej, tzn. dodałam do tych grzybów ta brukselek i jeszcze chwile smażyłam bo jednak jeszcze za surowa była.
Osobno rozgrzewamy olej i po wyciągamy z marynaty nasze tahu ,smażymy po 2 minuty z każdej strony, porcjami. Dodajemy do brukselki.. Pod koniec mieszamy wszystko razem, dodajemy marynatę. Chwile smażymy i gotowe. Podawać z ryżem lub chińskim makaronem.








Pęczak z dynia i fenkułem

Zacznę od tego ze kupiłam sobie na urodziny prezent. A ze wpadła mi w oko pewna kucharska książka to prezent nie trudno zgadnąć. Drugim od siebie prezentem są runy, ale to nie na TEN temat :)
Książkę przejrzałam w sklepie i stwierdziłam ze więcej niż polowa wygląda na tyle ciekawie...




Na początek wybrałam sałatkę, i to dlatego ze mialam juz w domu dynie. W tygodniu mam zamiar zrobic jeszcze 2 przepisy. Salatka dobra, mozna ja zjesc na cieplo i na zimno. Na ciepło smakowała mi bardzo ale już na zimno nie ten tego. Tako zmieniłam tytuł posta bo jako sałatkę nie będę raczej robić, jako cieple danie obiadowo/kolacyjne jak najbardziej.. Uzylam peczaku ale oryginalnie jest orkisz.
Po za tym autor podaje by piec najpierw dynie 15 min po czym, juz razem z fenkułem piec jeszcze 20. Ja musiałam po 25 min dynie wyciagac bo inaczej byla by za miekka. a fenkul byl w sumie po 30 min jeszcze twardawy ( moze taki ma być ? w końcu to sałatka  ) Ja jednak nastepnym razem mam zamiar zrobic odwrotnie, najpierw piec fenkul a potem dodac dynie. Przepis podaje oryginalny.





Skladniki:

- ok 500 g dyni
- 4-5 łyżek oliwy
- 2- 3 fenkuły ( ja dałam jednego i mniej dyni )
- 1 ząbek czosnku, posiekany
- 50 g orzechow wloskich
- 200 g. pęczaku lub orkiszu
- garść pietruszki
- sok z polówki cytryny
- 20 g. tartego parmezanu
- sól i pieprz

Piekarnik rozgrzać do 190 stopni C.  Dynie obrać i pokroić  w kostkę. Wyłożyć na blachę, polać oliwa, posypać sola i pieprzem, przemieszać.  Włożyć do piekarnika. Po 15 minut dodać fenkuł, którego wcześniej pokroiliśmy w ćwiartki oraz czosnek. Polać ewentualnie jeszcze oliwa. Piec dalej 20 min. Dodać orzechy i jeszcze piec ok 10 min. W tym czasie ugotować orkisz lub pęczak, Warzywa wymieszać z kasza, dodać orzechy, sok z cytryny, ser. Dobrze wymieszać, ewentualnie doprawić