sobota, 27 października 2018

Kulki z ciecierzycy - vege kofta z pachnąca tażin

Jeśli wydawało mi się że czas szybko leci to teraz zapiera**** Ani się obejrzałam,nie za bardzo pozbierałam a syn ma roczek ( od tygodnia ) Jest cudowny.
Gotuje teraz trochę pod niego żeby i on też zjadł. Robię jakieś nowości ale nie starcza mi siły żeby tu dodawać. Ale przez to nawet nie wiem co robilam a czego nie. Myślę poza tym że przy dziecku trzeba często powtarzać dane potrawy żeby mogło mieć jakieś ulubione które będąc dorosłym będzie chciało również gotować. Czyż nie tak tworzą się tradycje rodzinne.
Te kofty mi smakowały. Są godne powtórki.

SKLADNIKI:

- 2 puszki ciecierzycy, odsączonej i opłukanej
- 2 male cebulę, drobno pokrojone
- 2garscie szpinaku lub kolendry ( 30-60 g)
- 120 g orzechów włoskich
- 90 g płatków owsianych
- 3 lyzki przyprawy shoarma ( kebab)
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- 6 łyżek wody

Tażin:

 - 1 cebula w kawałkach
- 2 zmiażdżone ząbki czosnku
- 1 łyżeczka mielonego kminku
 - 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 1 łyżeczka mielonej papryki
- 2 puszki pomidorow w kawałkach
- 4 garście szpinaku
- 1 garść rodzynek
 Do posypania płatki migdałowe i siekana kolendra.


 Piekarnik rozgrzać do 180 stopni.


Wszystkie składniki kofty wrzucić do blendera/ robota kuchennego i zmiksować tak aby nie było byt gładkie. Wilgotnymi dłońmi formować kulki ok 4 cm . Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 40 minut,od czasu do czasu obracając

W tażin lub głębszej patelni podsmażyć cebulę. Czosnek dodać gdy cebula zacznie już pachnieć. Dodać przyprawy i także podsmażyć. Stopniowo dodawać szpinak, ogień zmniejszyć i mieszac do czasu jak szpinak zmniejszy swą objętość. Dodać pomidory i rodzynki. Dusić 10 minut. Kulki położyć na sosie i podawac posypane migdałami i zieleniną


Kawałki kurczaka z sosem satay

Zostańmy zatem jeszcze w Azji ,skąd pochodzi sos satay/sate czyli sos z orzeszków ziemnych. Tu w Holandii b.popularny,nawet do frytek i można wszędzie go dostać. Fajnie jednak zrobić samemu,taki domowej roboty nie zawiera chemii.


500 g pokrojonego kurczaka w kostkę
50 ml sosu sojowego ketjap manis
Dla lubiacych ostre 1 łyżka sambalu
3 łyżki oleju

 Składniki marynaty mieszamy,wrzucamy kurę i marynujemy minimum godzinę ale najlepiej całą noc

Sos:

 2 łyżki oleju
 1 pokrojona drobno cebula
 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praske
 3 cm imbiru startego na tarce
 4 łyżki sosu sojowego ketjap manis
 1lyzka sambalu
 1łyżka brązowego cukru
 150 g zmielonych orzechów archaidowych - masła orzechowego

Olej podgrzać, podsmażyć cebulę,czosnek i imbir ok 3 minut. Dodac 150 ml wody,cukier,sos sojowy i sambal. Dodawać stopniowo masło orzechowe,cały czas mieszając. Gotować na małym ogniu ok 5 min. Gdy sos jest za rzadki dodać jeszcze masła a gdy za gęsty ,wody.

 Kurczaka wyjąć z marynaty, usmażyć,ewentualnie dodając różne warzywa, np, paprykę, kapustę paksoi etc. Zalać sosem.podawac z bułką lub ryżem   

środa, 11 kwietnia 2018

Ketjap kurczak

Kurczak a właściwie podudzia w azjatyckim stylu, Indonezja? Ostatnio miałam moment Azja na talerzu,zrobiłam też zupę po japońsku i po raz kolejny stwierdziłam,nie moja smakowa bajka. Owszem zjem,będąc w Azji ;) nie dla mnie nudle,no chyba że zupka chińska hahaha, nie dla mnie dania z woka.. moje kubki smakowe lubią wschód ale bliski.
Jednakze,gdyby kiedy mnie naszło to ten przepis smakuje, jak mi się wydaje smakuje wschód. Do tego nie jest ostry,jeśli jak ja pominiemy chilli więc każdy może zjeść.

Składniki:

 - 1 kg podudzi lub innych części kurczaka,gdzie możemy wykroić większe kawałki mięsa
 - 6 łyżek oleju
 - 4 ząbki czosnku, posiekanego
 - 2 łyżki imbirowego syropu ( bez, też jest ok )
 - 5 cm świeżego imbiru, startego na drobnej tarce
 - 5 łyżek sosu ketjap manis
 - 3 łyżki sosu ketjap zwiń lub sojowego
 - 2 cebulę drobno posiekaną
 - 1 łyżka brązowego cukru
 - 1 łyżeczka przyprawy 5ciu smaków
 - 1/2 kostki rosołowej
 - dla wielbicieli ostrego, 1 papryczka chilli pokrojoną w plasterki

Zrobic marynatę:  4 łyżki oleju, połowę podanego czosnku,imbir i syrop z nich,połowa cebuli,obydwa sosy ketjap,cukier i przyprawa oraz rozkruszona kostka rosołowa wymieszać. Do tego sosu wrzucic kawałki kury i marynować min 30 min. Można też już dzień wcześniej.
Resztę oleju podgrzać,podsmażyc cebule,czosnku i chilli. Dodać kurczaka wyciągniętego z marynaty i smażyć 4 min. Dodać 250 ok wody,dusic 25 minut aż woda częściowo wyparuje i nasz sos zrobi się gęstszy. Podawać z ryżem i warzywami z woka.




















wtorek, 10 kwietnia 2018

American Brownie

To Brownie zrobiłam na święta. Miałam nie robić i w ostatniej chwili się zdecydowałam się je upiec chociaż nie miałam wszystkich składników. Nie dałam więc białej czekolady i zamiast 100 gram orzechów były tylko laskowe które już znajdowały się w czekoladzie. Pomimo tego ciasto bardzo smakowało i niczego mu nie brakowało. Ciasto nie wyrosło mi i było raczej takim cienkim,suchym plackiem ale w smaku super. Wydaje mi się że je za długo piekłam.
Podaje oryginalny przepis.

200 g gorzkiej czekolady, połamanej na mniejsze kawałki
100  g solonego masła (ja dałam nie solone)
125 g brązowego cukru
1 cukier waniliowy
 szczyptacynamonu lub łyżka kawy rozpuszczalnej
3 jajka
50g przesianej mąki
100 g posiekanych orzechów laskowych lub migdałów
100 g posiekanej białej czekolady

Niską formę wyłożyć papierem do pieczenia. Czekoladę rozpuścić z masłem,lekko przestudzic i wsypać cukier,cukier waniliowy i cynamon lub kawę. Ubijać razem aż do ostygnięcia. Wbić jajka i dodać mąkę. Wsypać orzechy i 2/3 białej czekolady. Wymieszać. Wylać ciasto do formy i potrząsnąć by pozbyć się baniek powietrza. Wstawić do nagrzanego,do 180 stopni piekarnika. Piec 30-40 min. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Resztę białej czekolady rozpuścić nad parą i udekorować ciasto.

Zapiekanka z puree selerowym i kapustą

Najlepiej użyć młodej kapusty ponieważ w tej zapiekance dodaje się ją surową i ona w piekarniku dochodzi lecz zostaje chrupka. Do zapiekanki idzie też mięso mielone,ja zastąpiłam wegetariańskim odpowiednikiem. Zapiekanka jest ciekawa w smaku i w pierwszej chwili mi nie smakowała ale za którymś kęsem już byłam na tak.

Składniki:

 - 1 obrany i pokrojony w kostkę seler
 - 250 g pokrojonych j.w ziemniaków
 - 2 ząbki czosnku
 - 1 posiekana cebula
 - 500 g mielonego mięsa lub jakiegoś wege
 - 4 łyżki sosu pomidorowego
 -1 jedna mała młoda kapusta,poszatkowana
 - 100 g tartego parmezanu

Piekarnik rozgrzać do 200 stopni.
 Ziemniaki,seler i czosnek ugotować razem w osolonej wodzie,odcedzić i ubić tłuczkiem na puree. Dobrze doprawić solą i pieprzem.
 Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy i podsmażyć cebulę. Dodać mielone i smażyć na dużym ogniu kilka minut. Dodać sos pomidorowy,zmniejszyć ogień i smażyć jeszcze 5minut. W naczyniu żaroodpornym wyłożyć najpierw część mięsnego sosu,na to wyłożyć poszatkowana kapustę. Mocno docisnąć. Na to położyć część selerowego puree. Posypać połowa sera. Położyć drugą warstwę, w tej samej kolejności,sos, kapusta, puree ser. Zapiekać 15 minut
Można też zmniejszyć ilość i zrobić zapiekankę jednowarstwowa.









Poświątecznie- curry z jajami

Święta,święta i po świętach szczególnie że to tylko 2 dni. Jak zwykle za dużo jedzenia więc totalne obżarstwo. Tradycyjnie vege pasztet: z Jadlonomii:soczewica i słodki ziemniak (dobry na po świętach na chleb ),faszerowane jaja, sałatka jarzynowa-zawsze! I tym razem trzy ciasta:makowa baba,sernik i Brownie który robił za mazurek.
No więc zostały jaja,już człowiek nie wcisnął. A tu przepis na curry,mieszankę miałam dać gotową lub zrobić samemu,znów inną.

 Curry:
 2 łyżki kolendry
 1 łyżka kminku
 1 łyżka kopru włoskiego
 2 suche papryczki chilli
 1/2 łyżeczki kurkumy

Prażyć wszystko razem na suchej patelni aż zaczną ładnie pachnieć,ok 10 min. Następnie zmielić razem w młynku poczym dodac kurkumę

-1/2 kg ziemniaków
-2 posiekane cebule
 - 3 posiekane ząbki czosnku
 -3 pokrojone w plasterki łodygi selera naciowego
 -6 jajek na twardo
 - 3 łyżki mleka kokosowego
 - 2 łyżki przecieru pomidorowego
 - łyżka curry

Ziemniaki pokroić w kostkę i ugotować by zostały jeszcze lekko twarde. Odcedzić, odłożyć. Na głębszej patelni rozgrzać łyżkę oliwy i łyżkę masła, wrzucić posiekaną cebulę,czosnek i seler. Smażyć ok 10 min. Wrzucić ziemniaki,mleko kokosowe i przecier a także naszą lub gotową mieszankę curry. Dobrze wymieszać i chwilę pogotowac. Podawać z ćwiartkami jajek. Lub,jak ja, wmieszać te jaja w curry.











Zupa krem z soczewicy i kokosowego mleka

Wciąż królują u mnie zupy,wiosna nie chcę się jeszcze rozgościć więc trzeba się dogrzewać. Do tej zupy zrobiłam własną mieszankę curry ale można też dodać gotową. Gęsta jak dal z mocna nutą kokosa. U mnie słabszą bo nie dałam aż tyle mleka.

Mieszanka curry:
- 4 łyżki mielonego kminku
- 4 łyżki i mielonej kolendry
- 2 łyżki kurkumy
- 1 łyżka suszonego imbiru
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
- ewentualnie 1 łyżeczka mielonej gorczycy

Wszystko razem wymieszać.

Zupa:

 - 2 łyżki oleju
- 1 cebula drobno pokrojona
 - 1 ząbek czosnku, wyciśnięty
 - 3 łyżeczki mixu curry
 - puszka mleka kokosowego (400ml)
 - 1,5 l bulionu warzywnego
 - 250 g czerwonej soczewicy
 - 1 słodki ziemniak - pokrojony w mniejsze kawałki
 - chlebki pita

Rozgrzewamy olej w garnku i podsmażamy cebulę i czosnek ok 3 minut. Dodajemy futryn razem chwilę smażymy. Wlewamy mleko kokosowe i bulion. Wsypujemy soczewicę i wrzucamy ziemniaka. Gotujemy ok 20 min. Po ugotowaniu miksujemy na krem. Podajemy z kleksem jogurtu i szczyptą posiekanej świeżej mięty.
Chlebki pita podpiekamy w opiekaczu,kroimy jak pizze w trójkąty i podajemy do zupy.








































poniedziałek, 5 marca 2018

Zupa krem: słodkie ziemniaki,marchewka, papryka

Coś dużo ostatnio tu potraw(zup) że slodkim ziemniakiem. Lubię i odkąd się zaprzyjaźniliśmy często wpada do do zakupowego koszyka.
 Tą zupę przeciera się podwójnie,raz żeby była krem,dwa już przez sito jeśli chcemy pozbyć się irytujących skórek od papryki. Robi się wtedy aksamitna.

Składniki:




- 2 słodkie ziemniaki pokrojone w kostkę
- 3 marchewki,obrane i pokrojone w kostkę
- 1 papryka, także w kostke
-3 ząbki czosnku, posiekane
-1/2 łyżeczki kurkumy
 - 1/2 łyżeczki cynamonu
 - 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
 - 1litr bulionu

Do posypania: pestki dyni i sezam

Wszystkie składniki włożyć razem do garnka. Gotować około 20 minut aż warzywa będą miękkie. Zmiksować raz,po czym jeszcze raz przetrzeć przez sito. Sezam i pestki podprażyć na patelni. Posypać zupę już na talerzu.

Zupa ze slodkich ziemniaków z porem i kalafiorem

Kalafior jest tu tylko dodatkiem. Zamiast gotowania smażymy go na patelni- jest zupełnie inny. W przepisie dokładamy go już na talerze, ja jednak wrzuciłam go do zupy i chwilkę z nią podgotowałam.


Składniki:

- 1/2 kalafiora
- 60 g masla
- 4 lyzki oliwy
- 1 łyżeczka kminku
- 1 pokrojony w plasterki por
- 3 ząbki czosnku,drobno posiekane
- ok 400g . słodkich ziemniaków pokrojonych w kostkę
- szafranu 2 czubki  noża
- 1 liść  laurowy
- litr bulionu

 Kalafior podzielić na kawałki. Na patelni rozgrzać połowę masła z dwoma łyżkami oliwy, wrzucić na to kalafiora i smażyć na średnim ogniu do zrumienienia.odstawic.
W garnku rozpuścić resztę masła i podsmażyć na nim kminek az lekko zbrązowieje,dolać 2 łyżki oliwy, wrzucić pora i posiekane ząbki czosnku. Smażyć aż por zmięknie.
Dodac słodki ziemniak,szafran,liść laurowy i bulion. Gotować na małym ogniu aż ziemniaki będą miękkie. Doprawić pieprzem i solą.
 I teraz,albo wrzucić pod koniec gotowania kalafior,żeby nam jeszcze ociupinke zmiękł albo nakładać go osobno na każdy talerz i dopiero wlewać zupe. Można jeszcze posypać grzankami.

środa, 21 lutego 2018

Zupa ziemniaczana z jarmużem

Może ziemniaczana a może jarmużowa a może pomidorowa-idzie cala pucha.
Smaczna, w oryginale z chorizo w wersji vege 2 łyżeczki wędzonej papryki.

Lecim:

- 6 ząbków czosnku- każdy  pokrojony na 4 części
-4 duże szalotki pokrojone w plasterki
- 2-3 duże ziemniaki pokrojone w kostkę
- 2 łyżeczki wędzonej papryki lub 150 g chorizo - w kosteczkę
- 2 liscie laurowe
- puszka pomidorów
- 100 g  jarmużu, grubo pokrojonego
- 4 lyzki oliwy

Wlać oliwę do garnka i na małym ogniu smażyć czosnek ok 15 minut, do zbrazowienia (nie spalic!)
wyciągnąć go z garnka i odłożyć. Podnieść ogień i podsmażyć szalotki. Dodać papryke (lub chorizo)  podsmażyć razem minutkę. Dodać ziemniaki i liście laurowe i smażyć mieszając kolejne 5 minut, pod koniec wrzucić odłożony czosnek.
Wlać litr gorącej wody i puszkę pomidorów. Wrzucić jarmuż. Zagotować i dodać łyżeczkę soli.
Gotować na małym ogniu przez 30 minut.
Dosmaczyć sola i pieprzem.

Chilijska zupa z fasoli i dyni

Ciężko znaleźć moment na dodanie tutaj jakichs nowych przepisów. Zostałam mamą a Syn, ma juz 4 miesiące i jest bardzo absorbujący ;) Gotowanie na szczęście jakoś idzie, gotuje jak śpi, jak tata sie zajmuje lub biorę go do kuchni i patrzy co robie. Na to ma jednak jeszcze za mało cierpliwości.
Udaje mi sie wciąż robić jakieś nowe rzeczy, mam 3 nowe książki wiec jest z czego wybierać.
Jako ze zima gotuje czesto zupy. Mam kilka ciekawych przepisów na zupy których nigdy nie jadłam a ten dzisiejszy został zrobiony tylko dlatego ze została mi czerwona fasola i kawałek dyni
A co ciekawe w przepisie daje sie białą, pinto lub canneloni. :) Kukurydzy tez nie miałam i nie dałam.
Chodzi o pomysł i o nowe smaki, mięsożercy mogą  np.wkroić tu kiełbasę,bardzo pasuje.

Składniki:

- 2 łyżki oliwy lub innego oleju
- 1 średnia cebula drobno pokrojona
- 2 drobno pokrojone ząbki czosnku
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- garść oregano lub majeranku
- łyżka cząbru
- 100 g suszonej fasoli, namoczonej dzień wcześniej na noc lub 400 g fasoli z puszki
- litr bulionu
- 1 liść laurowy
- 750 g. dyni pokrojonej w kostke
-200 g fasolki szparagowej- kawałki
- ziarna kukurydzy z dwóch kolb
- sól i pieprz

W garnku rozgrzać oliwę, podsmazyc cebule i czosnek ok 10 min. Dodać paprykę, oregano i cząber i minutke razem podsmazyc.
Jeśli używamy suszona fasole, odcedzamy ja i wrzucamy razem z bulionem i liściem laurowym, gotować do miękkości fasoli. Dodać fasolkę,dynie i kukurydze i gotować tak długo jak każde z nich będzie miękkie, jakieś 10-15 min.
Jeśli  używamy fasoli z puszki wrzucamy wszystko jednocześnie i gotujemy do miękkości. Doprawić solą i pieprzem.